Nipid rahakotisõbralikuks reisimiseks
Reisile minnes on oluline oma eelarvest kinni pidada. Uue koha külastamisel tundub kõik uus ja huvitav ning seetõttu on lihtne kulutada rohkem, kui peaksid. Eelarve lõhki ajamist on aga võimalik ennetada. Selleks toome välja punktid, millest peaksid teadlik olema, et reisil raha säästa.
Arvesta jootraha kultuuriga
On oluline teada, et mõnes paigas on jootraha jätmine lahutamatu osa teeninduskultuurist. Külastades restorane, uuri eelnevalt, kas teenindustasu on arvesse juba lisatud. Kui ei, siis on tavapärane jätta 15-20% jootraha.
Turistimaks võib lisanduda reisi hinnale
Riikides üle Euroopa võib ette tulla majutusasutustes nõutav turistimaks, mis võib olla kindel summa või protsent majutuse maksumusest. Uuri seda enne broneeringut, et vältida ootamatuid lisakulusid.
Transpordi hinnad võivad suuresti erineda
Lisaks lennupiletitele tuleks kindlasti arvesse võtta ka kohapealseid transpordikulusid, mis võivad olenevalt sihtkohast ja valitud transpordiviisist oluliselt erineda. Taksosõit võib olla mugav ja kiire viis sihtpunktidesse jõudmiseks, kuid tihti ka kõige kallim. Enne takso kasutamist on mõistlik uurida kohalikke tariife ja võimalusel eelnevalt kokku leppida sõidu hinnas, et vältida ebameeldivaid üllatusi. Mõnedes kohtades võib taksojuhtidega kaubelda, teistes jällegi on hinnad fikseeritud.
Ühistransport on sageli soodsaim viis linnas või selle ümbruses liikumiseks. Bussid, trammid, metrood ja rongid võivad pakkuda tõhusat ja taskukohast viisi sihtkohtadesse jõudmiseks. Enne reisi tasub tutvuda sihtkoha ühistranspordisüsteemiga, uurida sõiduplaane, pileti hindu ja võimalikke soodustusi, nagu päeva- või nädalapiletid, mis võivad pikemaajalisel kasutamisel osutuda eriti soodsaks.
Rendiauto võib olla hea valik, kui plaanid külastada rohkem eraldatud või maapiirkondi, kus ühistranspordiühendused võivad olla piiratud. Rendiauto annab vabaduse liikuda omal soovil ja tempos, kuid sellega kaasnevad lisakulud nagu kindlustus, kütus ja parkimistasud.
Püüa vältida turistilõkse
Loe läbi reisijuhid, blogipostitused ja foorumid, kus teised reisijad jagavad oma kogemusi ja soovitusi. Üks lihtsamaid viise turistilõksude vältimiseks on hoiduda suurtest peatänavatest ja turistipiirkondadest. Lisaks, väldi pakettreise ja -ekskursioone, et saada personaalsem ja rikkalikum kogemus. Kohalikud elanikud oskavad soovitada kohti, kus nad ise käivad, olgu selleks siis mõni hubane kohvik, restoran või vaatamisväärsus.
Reisimine väljaspool tipphooaega võib osutuda oluliselt soodsamaks
Kõrghooaeg, tavaliselt suvekuud ja suured pühad, toovad kaasa kõrgemad hinnad nii lennupiletitele kui ka majutusele, samuti võivad populaarsed sihtkohad olla ülerahvastatud. Reisimine väljaspool tipphooaega, näiteks kevadel või sügisel, võib aga pakkuda mitmeid eeliseid nii kulude kokkuhoiu kui ka reisikogemuse kvaliteedi osas.
Paki nutikalt
Reisile asudes on oluline pakkida targalt. Väldi üleliigsete esemete kaasavõtmist, mis võivad põhjustada lisatasusid pagasi eest. Mõtle hoolikalt läbi, mida reisil vajad, ja püüa piirduda käsipagasiga, kui see on võimalik. See aitab säästa nii aega kui ka raha.
Kontrolli valuutakursse
Valuutavahetus võib mõnikord osutuda kulukaks, eriti kui jätad selle viimasele hetkele lennujaamas. Planeeri ette ja vajadusel vaheta raha juba kodumaal või kasuta kohapeal krediitkaarti, mis ei nõua suuri vahendustasusid. Mõningate sihtkohtade puhu võivad pakutavad vahetuskursid ollagi oluliselt soodsamad, kui Eestis pakutavad. Väldi tundmatute valuutavahetuspunktide kasutamist sihtkohas, kus vahetuskursid võivad olla ebasoodsad. Uuri internetist, milliseid ettevõtteid saab usaldada.
Tasuta atraktsioonid
Igas linnas leidub hulgaliselt tasuta vaatamisväärsusi, olgu selleks siis parkid, muuseumid või ajaloolised monumendid. Enne reisi tasub teha väike uurimistöö ja koostada nimekiri huvipakkuvatest kohtadest, mis ei nõua sissepääsutasu. See võimaldab kultuuri nautida ilma suuri summasid kulutamata.
Söö nagu kohalik
Toit on osa kultuurist, kuid turistidele suunatud kohad võivad olla väga kallid. Kohalikus söögikohas einestamine annab võimaluse mitte ainult maitsvaks einestamiseks, vaid ka kultuuriliseks kogemuseks. See võimaldab paremini mõista kohalikku eluviisi ja traditsioone. Uuri kohalikke turge ja väikseid söögikohti, kus pakutakse päevapraade. Lisaks toetad sellega kohalikku majandust.
Ööbimiskohavalikuga annab oluliselt raha säästa
Hotellid ei ole ainus võimalus ööbimiseks. Kaaluda võib ka selliseid alternatiive nagu Airbnb, külalistemajad või isegi kohalike inimeste juures ööbimine. Sellised võimalused võivad pakkuda mitte ainult soodsamaid hindu, vaid ka võimalust sügavamalt kohalikku eluolu kogeda.
Ära unusta reisikindlustust
Ehkki reisikindlustus on lisakulu, võib see pikemas perspektiivis säästa suuri summasid, kui peaksid sattuma ootamatutesse olukordadesse. Veendu, et sinu kindlustuskaitse hõlmab nii tervise- kui ka pagasikindlustust, samuti võimalikke reisitõrkeid.
Püüa olla paindlik
Ole reisides paindlik nii oma plaanide kui ka sihtkohtade osas. Jälgides eripakkumisi ja viimase hetke pakkumisi, võid leida uskumatult hea hinnaga reisivõimalusi. Paindlikkus võimaldab avastada uusi kohti ja kogeda midagi ootamatut, hoides samal ajal eelarvet kontrolli all.
Reisi rahastamine
Parim viis reisi rahastamiseks oleks omada reisifondi ja sinna aegamisi reisiks vajalik raha kokku koguda. Alternatiivina võib kaaluda reisi järelmaksuga ostmist või selle eest maksmist laenuga. Kiirlaenude asemel tuleks eelistada soodsamaid alternatiive. Näiteks sobiks selleks Bondora väikelaen. Sellisel juhul tuleb reisi koguhind mõne võrra kallim, kuid see võimaldab reisi eest maksmise ajatada tulevikku