BookingHouse

Värvipsühholoogia abil raami värvide valimine interjööri täiustamiseks

Sisekujunduses mängivad värvid olulist rolli, kuid millise tunde jätab iga värv endast koju või tööruumi? Mille põhjal üldse värve valitakse sisekujunduses ning millised võiksid olla omavahel kenasti sobivad ja koostoimivad värvid?

Kui aga rääkida sisekujunduses olevatest väiksematest elementidest, siis näiteks raamid mängivad pigem peent, kuid muutuvat rolli. Raamid ei kata mitte ainult kunsti või fotosid, vaid aitavad oluliselt kaasa ka atmosfääri kujundamisele. Raami värvide hoolika valimisega on võimalik suurendada seinavärvi, mööbli ja sisustuse koosmõju, luues ruumi, mis tundub ühtne ning harmooniline. Kuidas seda siiski saavutada?

Raamide värvivalik on üks osa raamidest. Küll aga tuleb mõelda ka raamide teistele omadustele, näiteks läikivus, raamide arv ja sobivus ka foto või kunstiga, mida raami abil rõhutada soovitakse. Võib-olla on hoopis soov teha raamidest mingi kollaaž seina peale? Selles osas pakub palju infot ja täislahendusi näiteks BGA.EE, kust leiab vastuseid mitmetele küsimustele, mis lisaks raami värvidele tekkida võivad. Oluline on ka teada, kuidas valida raami suurust.

Värvipsühholoogia põhialused sisekujunduses

Värvipsühholoogia uurib, kuidas erinevad värvid mõjutavad emotsioone ja arusaamu. Ruumi sisse astudes ning seal aega veetes on siiski oluline, et inimesed tunneksid end hästi. Seetõttu on värvid oluliseks vahendiks sisekujunduses, kus värvivalikud annavad tooni ja mulje kogu ruumile. Raamide värvide õige valik võib aga rõhutada seinte, mööbli ja kunsti ilu. Milliseid tundeid tekitavad levinumad värvid sisekujunduses?

  • Valge: Valge värv esindab lihtsust, värskust ning puhtust. Valge raam võib tunduda ajatu ja minimalistlik. 
  • Must: Sümboliseerib peamiselt elegantsust, kogemust ning intelligentsust. Musta värvi raamid pakuvad näiteks julget kontrasti elavatele või neutraalsetele seintele.
  • Kuldne: Väljendab külluslikkust elu igas aspektis ning soojust. Värv sobib ideaalselt just klassikalise või luksusliku tunnetusega ruumidesse.
  • Hõbedane: Peamiselt seostatakse seda modernsuse ja jahedusega. Sageli kasutatakse tööstuslikes või kaasaegsetes siseruumides. Küll aga, tugev hõbedane värv sobib kenasti kunsti või fotode rõhutamiseks siseruumides.
  • Looduslikud puidutoonid: Viitavad peamiselt soojusele, lihtsusele ja orgaanilistele elementidele. Selliseid värve kasutatakse peamiselt rustikaalsetes ning hubastes ruumides.
  • Erksad värvid (näiteks punane, kollane, sinine): Aitavad luua energiat ja elujõudu, tõmmates sageli tähelepanu konkreetsetele esemetele või ruumidele. 

Raamide sobitamine seinavärvidega

Raamide ja seinavärvi koostoime võib olla olulisem kui esialgu paistab. Nende omavaheline sobivus tõstab raami kas esile või võimaldab raamil kenasti taustaga sulanduda. Näiteks, kui kasutada seinavärvile vastupidise värviga raame, tekib silmatorkav kontrast. See aga omakorda võib lisada tugevat energiat, elujõudu ning rõhutada inimese iseloomuomadusi. 

Näiteks siniste seinte puhul sooja oranži või kuldse raami sissetoomine rõhutab elujõudu. Kui aga seinad on rohelised, siis punaste või vasetooni raamide kasutamine annab pigem sellise julge avalduse. 

Ühevärviline harmoonia

Kes aga soovib pigem leida ühevärvilist harmooniat, tuleks valida seinavärvidega sarnastes toonides raame. Näiteks helehall seinaraam pehme tuvihalli seina peal toob ruumi elegantsust, kuid sealjuures ei rõhuta otseselt midagi. 

Julged seinavärvid

Kui seinavärviks on valitud aga julge värv, näiteks sügav meresinine või smaragdroheline, siis on mõistlik valida neutraalsetes toonides raamid nagu mustad, valged või metalsed. Sellised toonid aitavad kunstil, fotodel ja seinavärvil särada ning esile tõusta. 

Heledad seinad

Kes soovib aga luua klassikalist või kõrge kontrastiga esteetikat, siis tumedad raamid heledatel seintel seda võimaldavad. Sealjuures tõmbavad sellised raamid tähelepanu kunstile või fotodele, mis on raamitud. 

Raamide ja mööbli visuaalse tasakaalu leidmine

Kuna raamid ja mööbel jagavad omavahel visuaalset ruumi, siis on oluline, et nende omavaheline suhe oleks tasakaalus. Puidust raamid sobivad küll kenasti puidust mööbliga, kuid nende alatoonid peaksid olema paigas. Näiteks, kui ruumis on soe puitmööbel (kirss, mahagon), siis tuleks valida kõrvale sarnase punase või kuldse tooniga raamid. Jahedast puidust mööbel (tuhk, tamm) vajab enda kõrvale sarnaseid hallides ja puidu toonides raame.

Raamid võivad kenasti sobituda ka mööbli detailidega või väiksemate sisustuselementidega, näiteks patjade või vaasidega. Näiteks meresinine raam võib kenasti täiendada meresinist diivanit või diivanipatju. 

Samas, kui mööbel sisaldab metalset viimistlust, siis tasub ka selle peale mõelda ning valida sarnased raamid. Näiteks messingist raamitud peegel sobib messingist valgustitega ruumides. Hõbedased raamid aga on täienduseks kroomitud või roostevabast terasest elementidele.

Meeleolu loomine raamivärvide abil

Kuidas aga erinevates ruumides luua meeleolu värviliste raamide abil? Töökohas või kontoris on oluline, et värvid looksid motiveeriva ja keskendunud meeleolu. Selleks võib valida sellistes toonides raamid, mis suurendavad keskendumist ja tootlikkust, näiteks neutraalsed toonid, sinine ning roheline. Kui on tarvis, et oleks rohkem energiat, tasub valida punastes või oranžides toonides raamid. Kuidas on aga ülejäänud ruumidega näiteks koduses keskkonnas?

Elutuba

Elutuba võiks olla meeleolult kutsuv ning soe. Selleks sobivad kenasti soojad toonid nagu kuld ja naturaalne puit, mis muudavad ruumi hubaseks ja külalislahkeks. Modernsemate lahenduste jaoks annavad näiteks mustad või valged raamid elegantse tunnetuse.

Magamistuba

Magamistuba võiks eelkõige olla rahustav ja lõõgastav, sest eelkõige on ju tegemist ruumiga, kus inimesed puhkavad. Pehmed pastelsed või rahulikus puidutoonis raamid edendavad lõõgastumist. Vältida tuleks kõrge kontrastiga erksaid värvides raame, mis võivad rahulikus ruumis liiga stimuleerivalt mõjuda.

Köök

Köök on üks esimesi ruume, kus inimesed tavaliselt oma hommikuid veedavad, mistõttu peaks köök andma energiat, värskust ja sära. Näiteks valge, kollase või naturaalse puidu värvi raamid aitavad lisada soojust ning värskust. Kellel on aga palju modernseid seadmeid köögis, siis sobivad hästi mitmed metallist raamid nagu roostevabast terasest või niklist.

Raamide värv on palju enamat kui lihtsalt dekoratiivne valik. Pigem on tegemist vahendiga, mille abil saab luua harmooniat, kontrasti ja meeleolu igas ruumis. Värvide psühholoogia mõistmine ja nende koostoime seinte, mööbli ja väiksemate sisustuselementidega aitavad teha läbimõeldud otsuseid koduse interjööri kujundamiseks. Olenemata sellest, kas sooviks on hubane elutuba või moderne köök, õiged raamivärvid aitavad kaasa ruumide kujundusele muutes need kauniks ning efektiivseks.